W Hażlachu realizują projekt „Gminnym Szlakiem z Kicakiem”


25 października 2018 r. ( czwartek) o godz. 17:00 w Gminnej Bibliotece Publicznej w Hażlachu odbyło się robocze spotkanie dotyczące projektu pt. „Gminnym Szlakiem z Kicakiem”, w ramach „Lokalnego Partnerstwa Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności”, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. 

„Hażlaski Kicak” to postać zająca (strój ubierany przez dorosłego) nawiązująca do nazwy gminy (z niemieckiego „Hasenloch” = zajęczy dół). Kicak pojawia się w przedszkolach, szkołach oraz podczas wydarzeń gminnych. Kicak to legendarne zwierzątko!
Zauważyliśmy, że KICAK nie wzbudza konfliktów między sołectwami. Liderzy jednomyślnie orzekli, że KICAK łączy gminę jako wspólny wątek. Zaczęły powstawać pomysły aktywizujące społeczności lokalne. Sołectwa chętnie wypromuje się korzystając z tej marki. – Kicak puka do drzwi marchewką, wpuścisz Go? Śmieją się pomysłodawcy projektu.
Według osób, zaangażowanych w realizację projektu – Kicak może być wspólną ideą, która:
- łączy, a nie dzieli,
- jednoczy i inspiruje,
-bawi (pół żartem, pół serio).

Sam Hażlaski Kicak jest rozumiany przez Mieszkańców Gminy Hażlach jako marka, dzięki której pomysłodawcy skoncentrowali się na:
Promocji Kicaka jako pozytywnego motywu wspólnego dla mieszkańców.
Animacji liderów sołectw – idea Kicaka neutralna wobec starych sporów, za pomocą akceptującej życzliwości pobudza kreatywność i zdrową rywalizację np. pomiędzy KGW, szkołami, opartą na wzajemnym szacunku.
Animacji społeczności: – wzmacnianie dumy z walorów gminy i szeroka aktywizacja społeczności jako uczestników imprez kulturalnych, kulinarnych, sportowych, zabawa i nauka, aktywizuje indywidualnie i grupowo (klasa szkolna, rodzina, organizacja, sołectwo) przez liczne konkursy, animacje. Skłania do poszukiwań, inspiruje, nagradza indywidualną kreatywność, niezwykłość – Hażlach jako jedyna gmina z KICAKIEM! Opisana i oznakowana.

W spotkaniu wzięli członkowie grupy inicjatywnej:
Sławomira Godek, Cieszyńskie Stowarzyszenie Młodzieży Twórczej,
Klaudiusz Zawada, Stowarzyszenie Miłośników Zamarsk,
Grażyna Krehut, absolwentka programu Liderzy PAFW,
Cecylia Gasz – Płońska, dyrektorka GOK w Hażlachu, instruktorka GOK w Pogwizdowie Agnieszka Machej,
Anna Dziadek, wicedyrektorka SP w Pogwizdowie,
Sylwia Grzebień, tegoroczna laureatka Srebrnej Cieszynianki, prezeska Stowarzyszenia Miłośników Rudnika,
radni Gminy Hażlach, przedstawiciele organizacji pozarządowych (OSP, KGW), sołtysi oraz przedstawicielki miejscowego medium SCI24.pl.
Zaproszenie

Zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy – najbliższe warsztaty – pt. 16 listopada 2018 r. o 16:30 w GOK, filia w Pogwizdowie, ul. Północna 5.

fot. Mariola Gosek – Szweda

Sylwia Pieczonka (www.sci24.pl)


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Uwaga Mieszkańcy!