Spacery ze Zwrotem: Kościół św. Rocha w Zamarskach


W Zamarskach znajduje się drewniany kościół. Zabytek pochodzi z XVIII wieku. Wieża jest jednak jeszcze starsza, z XVI wieku. Wpisany do rejestru zabytków i znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego obiekt warto zwiedzić.

Samodzielna parafia pod wezwaniem św. Rocha powstała w Zamarskach dopiero w 1981 roku. Przez stulecia drewniana świątynia była kościołem filialnym. Wpierw parafii w Cieszynie, później w Hażlachu. Stąd na otaczającym kościół cmentarzu nie ma starych, zabytkowych nagrobków.

O kościele tym sporo pisze Ks. Józef Londzin w książce „KOŚCIOŁY DREWNIANE NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM. Z pośmiertnych zapisków Autora przejrzał, uzupełnił i do druku przygotował KS. R. TOMANEK. CIESZYN 1932. Nakładem i drukiem „Dziedzictwa błogosławionego Jana Sarkandra””.

Wieżę datuje na XVI wiek, „bo posiada wszystkie prawie cechy naszego rodzimego budownictwa kościelnego, które w następnych wiekach nie jest już całkiem wolne od różnych naleciałości.” I stwierdza też, że kościół ten nie jest jednak pierwotny, a jego poprzednik mógł stać tu już w XV wieku.

Ks. Józef Londzin zwraca też uwagę na to, iż choć świątynia była przez pewien czas w rękach ewangelików, to z pewnością wybudowana została przed reformacją, jako kościół katolicki. A to dlatego, że „Wizytator kościelny, zwiedzający w roku 1652 katolickie kościoły w Księstwie Cieszyńskiem, pisze w protokole o kościele parafialnym cieszyńskim, że według podania od starodawna należał do niego, oprócz innych także kościół filialny w Zamarskach, który znajdował się wówczas w ręku protestantów. Jeżeli wizytator powołuje się na podanie, to widocznie odnosi się ono da czasów przedreformacyjnych, bo kościołów, powstałych podczas reformacji, nie mógłby reklamować jako starodawnych dla kościoła katolickiego” – zauważa Londzin.

Jednak mimo iż kościół odebrano protestantom w 1654 r. i przydzielono z powrotem do kościoła parafialnego w Cieszynie, nie ma o nim nic w protokółach wizytacyjnych z lat 1679 i 1688. Znaleziono natomiast, jak pisze Londzin, na pierwszym piętrze wieży fragmenty ołtarza z napisem po łacinie, który Londzin tłumaczy: „Gdy przez przeszło 146 lat od pożaru pierwotnej świątyni tylko dzwonnica tu stała, wzniesiony został nareszcie ten kościół z pomocą Bożą dzięki szczodrobliwości Ekscel. pana Henryka Fryderyka hr. Wilczka Pl. pana ,dziedzicznego W Zamarskach i (…) misjonarzy biskupich Tow. Jezusowego pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego roku 173 1 na większą cześć Boską i na zbawienie dusz.



Kościół stanowi przepiękny przykład drewnianej architektury sakralnej i warto obejść go dookoła oglądając misterne szczegóły i detale architektoniczne. Chcąc jednak zajrzeć do środka najlepiej jest być tuż przed lub tuż po mszy świętej. A te odbywają się w niedziele i święta o 7:30, 9:00 i 10:30, w poniedziałki i soboty o 7:00, wtorek, środa, czwartek i piątek natomiast o 18:00, a w okresie zimowym o 17:00.

Do kościoła św. Rocha w Zamarskach trafić bardzo łatwo. Stoi bowiem w samym centrum wsi, gdzie krzyżują się ulice Główna i Cieszyńska. W rejonie tym zlokalizowane są remiza OSP, szkoła, sklep.

indi

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przetarg na przebudowę ul. Szkolnej