Innowacji nie odkładaj na później




77 mln złotych w kolejnym konkursie Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości. Do tej pory udało się dofinansować ponad 490 przedsięwzięć. Czas na kolejne! Nabór kończy się 18 kwietnia 2019 r.

To jeden z bardziej popularnych konkursów, cieszący się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Można tu uzyskać wsparcie na wprowadzenie nowoczesnych produktów bądź usług. Obecnie zostały zastosowane zmiany przyspieszające procedurę oceny oraz ułatwiające realizację projektu.

Zaproponowana została możliwość dofinansowania wyłącznie kosztów nabycia nowych środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, także w formie leasingu finansowego. Zrezygnowano natomiast z narzędzi wspomagających, takich jak koszty szkoleń, doradztwa czy promocji, które nie cieszyły się tak dużym zainteresowaniem. Te elementy znajdą się w odrębnych działaniach oraz poddziałaniach, w zmienionym RPO WSL 2014-2020.

Projekty mają służyć rozwojowi naszego regionu, dlatego też muszą być realizowane w województwie śląskim. Przedsiębiorstwa, które chcą uzyskać wsparcie mogą zaprezentować pomysły z różnych dziedzin, jednak za realizację przedsięwzięć wpisujących się w inteligentne specjalizacje uzyskają dodatkowe punkty. W naszym regionie są nimi: medycyna, energetyka technologie informacyjno-komunikacyjne, zielona gospodarka i przemysły wschodzące.

Na co można zdobyć fundusze?

Dofinansowanie zostanie przyznane projektom wprowadzającym innowacje technologiczne np. nowe lub udoskonalone produkty i metody produkcji. Za nowatorski może zostać uznany produkt lub proces, stosowany co najmniej w skali regionu i nie dłużej niż trzy lata. Wnioskodawcy są zobowiązani do dołączenia do wniosku aplikacyjnego opinii o innowacyjności wydanej przez jednostkę naukową, centrum badawczo-rozwojowe, stowarzyszenie naukowo-techniczne o zasięgu ogólnopolskim lub branżową izbę gospodarczą. Minimalna wartość dofinansowania, o którą można starać, sięga 100 000 zł, maksymalna — 3 000 000 zł. Poziom dofinansowania sięga do 45%.

Jak to działa? Przedsiębiorcy podpowiadają.

O tym, że innowacji należy poszukiwać przede wszystkim w swoim otoczeniu mówił już niejeden ekspert, a dowodów nie musimy szukać daleko. Jedną z firm, która takim właśnie sposobem pozyskała dofinansowanie jest Centrum Fizjoterapii Statera z Katowic.

- Od lat specjalizujemy się w rehabilitacji dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, gromadząc zespół specjalistów, pozwalający zapewnić naszym pacjentom kompleksową opiekę. Poszukujemy nowych rozwiązań, wspomagających efektywną rehabilitację i komfort dzieci, w często żmudnych ćwiczeniach, przywracających sprawność. Tak zaczęły się testy i wybór Prodrobota, który jest zautomatyzowanym trenażerem chodu – wspominają właścicielki firmy.

Droga dotarcia do funduszy unijnych zaczęła się właśnie wtedy.

- To producent wskazał nam, że Prodrobot jest innowacją i warto zainteresować się, czy w naszym regionie jest możliwość pozyskania środków na wdrożenie tej metody rehabilitacji, skoro planujemy zakup sprzętu w celu wprowadzenia innowacyjnej usługi. Dowiedziałyśmy się o możliwościach dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, zaczęłyśmy działać z pomocą firmy, która wzięła na siebie sprawy formalne, ponieważ potrzebowałyśmy wsparcia od kogoś bardziej doświadczonego w tym zakresie. Opinię o innowacyjności uzyskałyśmy także za radą producenta. W tej chwili nasi pacjenci, przede wszystkim z mózgowym porażeniem dziecięcym ćwiczą na Prodrobocie – informuje Agnieszka Lorenc-Duc.

Innowacje wokół nas

Nowoczesne technologie wprowadzane są nie tylko w takich dziedzinach jak informatyka, energetyka czy medycyna. Codziennie korzystamy z licznych udogodnień, ułatwiających nam życie. Wiele z nich dotyczy także tzw. przemysłu czasu wolnego. Inwestycja chorzowskiego Free Style Parku właśnie wpisuje się w ten trend.

- Freestyle Park to nowoczesne, rodzinne centrum sportowe zlokalizowane na poprzemysłowych terenach dawnych zakładów Hajduki. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, drugi w Europie. Dofinansowaniem z funduszy unijnych interesujemy się od lat i nie pierwszy raz udało nam się z niego skorzystać – wyjaśnia Michał Starzyński, właściciel Firmy Handlowo Usługowej FLOW oraz marki Freestyle Park i Freestyle Park Apres Ski, które tworzą centrum sportowe.

W ostatnim czasie obiekt wzbogacił ofertę o nowe atrakcje – całoroczne halowe stoki snowboardowo-narciarskie. Dofinansowanie pozwoliło wprowadzić 3 innowacyjne kategorie usług: jazda amatorska i zawodowa na sztucznym stoku, rehabilitacja ruchowa na sztucznym stoku, prowadzenie badań naukowych i diagnostyki (zarówno ludzi jak i sprzętu sportowego) na sztucznym stoku. Klienci mają możliwość aktywności niezależnie od warunków atmosferycznych, pory dnia i roku.

Co ważne, metodyka nauczania i możliwości techniczne niedostępne na tradycyjnych stokach, gwarantują bezpieczną i o wiele szybszą naukę jazdy.

- Tutaj Instruktor jest praktycznie zawsze dostępny na wyciągnięcie ręki. Co więcej na takich samych stokach trenują między innymi członkowie szwajcarskiej kadry alpejczyków- zachęca właściciel Free Style Parku.

Więcej na temat dotacji w praktyce znajdziesz na kanale Youtube Promocja SCP,
informacji o konkursie szukaj nawww.scp-slask.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Przetarg na przebudowę ul. Szkolnej